top of page

Máš toho málo? 

15. 11. 2019

   Jarní vytíženost zapříčinila to, že jsem si obhajobu bakalářské práce odsunula až na srpnový termín. Státnice jsem udělala jen z poloviny – té bohemistické, ale v přijímačkách na magisterské studium jsem uspěla pod podmínkou, že úspěšně dokončím svá dosavadní studia. Bohužel, má zkouška na anglistice ztroskotala na literatuře. Můj mozek totiž tak nějak už od prvního ročníku odmítá si i přes veškerou snahu vše zapamatovat. Plán tedy byl zkusit využít druhého pokusu v srpnu.

Tento článek se pravděpodobně nedá počítat k těm, s nimiž se spousta studentů ztotožní. I tak bych se ale s Vámi o něj chtěla podělit. A třeba se v něm přeci jen někdo najde. 

IMG_20190331_124626.jpg

   Už je to přes půl roku, co jsem se zařadila do skupiny vdaných paní. Když se nad tím tak pozastavím, první půl rok tohoto kalendářního roku byl opravdu šrumec. Zpětně jsem však ráda, že jsem se rozhodla to všechno podstoupit a získat nejen cenné zkušenosti, ale i parťáka na (snad) celý život.

   Zdálo by se, že to všechno probíhalo hladce jako po másle, ale opak byl pravdou. Psal se podzim roku 2018 a já nastupovala do třetího ročníku svého bakalářského studia. Čekalo mě nejen pořádně hutné psaní bakalářské práce, ale i, jak už to tak zpravidla bývá, státní závěrečné zkoušky. Napadá mě, že se mi asi muselo zdát, že toho budu mít v následujícím školním roce málo. Takže jsem si to trošku opepřila. Jen trošičku.

   Toho osudného podzimu jsme se s tehdy ještě přítelem rozhodli vzít se. Trochu z hecu, trochu z vlastního přesvědčení. Termín jsme si strategicky zvolili na den našeho zasnoubení a zároveň i prvního setkání (kdo by si to jinak měl všechno pamatovat). Začali jsme postupně všechno zařizovat a ta pravá honička začala po Novém roce, kdy se nám naskytla možnost se přestěhovat z naší jedové plesnivé chýše do mnohem malebnější a rozhodně méně plesnivé chaloupky. Svým rozhodnutím jsme si lehce zadělali na pořádný kolotoč.

Stěhování nám dalo zabrat.

IMG_20190929_095659.jpg

   Stěhovali jsme se na začátku března. Samotnému stěhování samozřejmě předcházelo asi měsíční balení. Skoro se mi až nechtělo věřit, že jsme toho za dva roky společného soužití nastřádali tolik. Byli jsme zavaleni papírovými krabicemi popsanými lihovou fixou a po večerech jsme postupně rozebírali náš fantastický nábytek. Dobrá rada do života: nepořizujte si velkou čtyřdveřovou skříň, pokud se ještě někdy v životě hodláte stěhovat. V mezičase jsem trávila hodiny a hodiny nad datlováním bakalářky, s kterou jsem se nemohla popasovat. Postupně jsem se i začínala chystat na státnice a do toho jsme dolaďovali detaily svatby. Můžu však říct, že jsme se ale přestěhovali za rekordní čas (důkladná příprava se vyplatila) – začali jsme v pátek 8. března a v pondělí 11. března jsme už byli i kompletně zabydlení. Chybělo jen přestěhovat květiny a akvárium. První úkol byl z krku. (Nadevšechno děkuji všem, kteří přiložili ruku k dílu.)

K pronajatému domečku jsme získali ještě opatrovnictví téhle potvůrky.

IMG_20190426_174049_edited.jpg

Holky, děkuju!

   Co se svatby týkalo, tou dobou jsme připravovali dekorace, dodělávali jsme doprovodný program a řešili oblečení. Zabíralo to víc času, než bych skutečně potřebovala, ale zvládli jsme to. Proběhla manželova párková slavnost, pak moje slepičí párty a týden před svatbou se nesl v duchu pečení výslužek pro svatební hosty. V pátek toho týdne se ke mně připojily dvě kamarádky, protože zbývalo napéct svatební koláče a kompletní výslužky zabalit. Zatímco nastávající ženich vysával a umýval auto, my ženy jsme svůj den strávily obalené v povidlech, tvarohu a mouce. Naštěstí jsme všechno stihly připravit. (Holky, děkuju, že jste mi zachránily zadek.)

DSC_4455.jpg

  Pak nastal onen den. Ačkoliv jsme se nevyhnuli problémům, od pokažené objednávky v květinářství přes relativně nepříznivé počasí až po neochotné vedení penzionu, které nám dávalo najevo, že je naší svatbou tak maximálně obtěžujeme, proběhla celá svatba tak, jak měla. Nic zásadního se nepokazilo a my jsme kromě stvrzení své lásky získali i pocit, že jsme obklopeni neskutečnými lidmi, za které bychom dali ruku do ohně.

Tady snad ani není třeba slov.

   Ani jsem nemrkla a začalo zkouškové. I tohle období neproběhlo zcela tak bezproblémově, jak jsem si představovala. V den poslední zkoušky mě brzy ráno probudil telefon, v němž se ozvalo „Simi, nechci tě nějak plašit, ale asi rodíme.“ Abych tohle uvedla na pravou míru, musím zmínit, že jsem jedné osobě mně velmi blízké přislíbila účast u porodu její dcerky. Naházela jsem na sebe oblečení, nalila do sebe kafe a s myšlenku toho, že si rychle odbudu zkoušku a hned poté vyrazím do porodnice, vydala jsem se směrem ke škole. Když jsem došla před fakultu, ozval se ve mně asi nějaký šestý smysl a já se na podpatku otočila a bleskurychlým tempem se rozběhla na zastávku městské hromadné dopravy. Však taky bylo proč. Po příchodu do porodnice mě ihned nahnali převléknout se a šup na porodní sál. Po druhé hodině odpolední jsme se konečně dočkali a já moc děkuji za to, že jsem mohla být u tak nádherného okamžiku jakým je zrození nového života. Za dva dny jsem seděla ve škole na poslední zkoušce, která mi zaručila připuštění ke státnicím. Ovšem, omluva typu „promiňte, že jsem nepřišla na první termín, byla jsem náhle u porodu“ by pobavila asi kohokoliv, kdo by mě měl v tu chvíli zkoušet. Vše bylo uvedeno na pravou mírou a já se mohla odporoučet domů s vědomím, že jsem to všechno zvládla, ale že mě toho ještě pořád dost čeká.

IMG_20191019_162703.jpg

Spokojená teta v akci.

69951484_2573887372669929_12866643037131
IMG_20190706_173748.jpg

Taky trocha té zábavy.

WP_20190901_16_00_36_Pro.jpg

Obhájeno!

   Přes léto jsem se, kromě účasti na různých akcích s přáteli a výletech s manželem, začala postupně a velice důkladně připravovat na opravný termín státnic a na obhajobu práce, kterou jsem dne 31. července 2019 triumfálně odevzdala do školy. Až do poslední chvíle jsem byla odhodlaná vše stihnout a zkoušku udělat. Pak mi začala třítýdenní brigáda, kdy jsem byla hosteskou na Letní škole slovanských studií konající se u nás na fakultě, během níž jsem měla jít ke státnicím. (V tomto bodě musím znovu poděkovat. Nyní za to, že jsem mohla získat spoustu nových zkušeností a nimi i zážitků na celý život.) Začala jsem přemýšlet nad tím, že se vůbec, ale vůbec necítím připravená. Po racionální úvaze a prodiskutování všech možností jsem zvolila variantu odložení si státnic o rok. Lepší si prodloužit studium než ztratit tři roky života. V závěru jsem tedy jen obhájila svou bakalářskou práci a vyšla vstříc možnostem, které mi život nabídl.

Skvělá pracovní zkušenost.

   S čistým svědomím mohu říci, že odložit si státnice bylo jedním z nejlepších rozhodnutí v mém životě. Nyní se věnuji nejen práci a přípravě na zkoušku, ale konečně jsem našla i čas na to začít se věnovat rozvoji svých jazykových schopností. K tomu jsem se po hektickém půl roce i trochu zregenerovala. A mé moudro na závěr? Asi jen to, abyste každé rozhodnutí ve svém životě dělali po pečlivém zvážení všech jeho následků. Jestliže se totiž rozhodnete správně, může vám to přinést mnoho užitku, skvělých zkušeností, zážitků a někdy i notnou dávku potřebného zdraví. Jak toho tělesného, tak duševního. A to se přece počítá. 😊

IMG_20191026_132929.jpg

Promýšlejte!

bottom of page