top of page

Moje cesta k zero waste

18. srpna 2020

Někdy před rokem a půl jsem se rozhodla, že začnu víc přemýšlet nad tím, co nakupuji.

Začalo mě totiž štvát, kolik odpadu týdně naše domácnost vyprodukuje.

DSCN1083.JPG

   Pročetla jsem různé články na internetu, instagramové i facebookové příspěvky, abych se dozvěděla něco víc o bezobalovém nakupování a životě, v němž člověk vyprodukuje o dost méně odpadu.

   Nikdy jsem si nekladla za cíl dosáhnout stoprocentního „ZERO WASTE“ životního stylu. Na to jsem, řekla bych, příliš pohodlná. Kdysi jsem ovšem někde zaslechla (nebo možná četla), že není nutné, aby všichni přestali úplně produkovat odpad, ale aby se každý alespoň trošku pozastavil nad tím, jak nakupuje, co nakupuje, a aby udělal jen pár maličkostí pro to, aby omezil množství jednorázových obalů, které v souvislosti s tím vším vyprodukuje. A něco na tom skutečně bude.

 

 Ten rok a půl moje cesta vypadá asi následovně:

  • na nákup nosím plátěnou tašku/síťovku
     

  • ovoce, zeleninu a pečivo volím nebalené a dávám je do vlastních pytlíčků, které jsem si ušila ze zbytků látky na záclonu (dají se i koupit)
     

  • kávu s sebou do vlastního termohrnku, prosím (pokud ho zrovna nezapomenu doma)
     

  • když kupuji balené potraviny, snažím se vybírat takové, které mají obalů méně (třeba obal na sýr nemusí být jednou takový jako samotný sýr; rýži nepotřebuji naporcovanou po 100 g v igelitu)
     

  • i při výběru kosmetiky jsem opatrnější (přestala jsem používat sprejové antiperspiranty, až na výjimku letního období)

IMG_20200818_105012.jpg

   Není toho moc, ale výsledky to má. Místo 2-3 pytlů odpadu vyprodukujeme týdně v průměru jen jeden. Následující čísla berte spíš jako orientační pro představu (protože i já pytlíky občas zapomenu doma, o čemž jsem se zmiňovala už na Instagramu). Pečivo kupujeme tak třikrát týdně. Protože ho beru do vlastního pytlíku, ušetřím tím tři igelitové sáčky týdně, což dělá 150 sáčků ročně (jen za pečivo). Další ušetřené sáčky jsou za zeleninu a ovoce apod. A že se to nasčítá. Hodně udělá i to, že ničím neplýtváme. Už ani nepamatuji, kdy jsem naposledy vyhodila kus pečiva. Jednoduše nezbývá. To znamená, že nakupujeme tak, abychom vše stihli spotřebovat a nemuseli jídlo zbytečně vyhazovat. Slupky a odkrojky ze zeleniny a ovoce vyhazuji buď do hnědé popelnice na bioodpad, nebo na kompost.

   Kdyby takhle přemýšlelo víc lidí, určitě by to na chvíli bylo znát. Takže neváhejte a příště si na nákup vezměte alespoň vlastní tašku, když už ne pytlíčky. 😉 Všechno je jen o zvyku.

   A tady máte pár tipů, jak začít:

 

   V první řadě to chce tašku. Síťovka je za mě na menší nákupy úplně bombastická, protože složená v kabelce nezabere místo, skoro nic neváží, ale zároveň je to taška neočekávaných možností. Pořídit si ji můžete třeba na https://www.ceskasitovka.cz/.

 

   Pokud chcete pokročit dál, určitě oceníte pytlíky na pečivo, ovoce a zeleninu. Ty si můžete buďto vyrobit, nebo koupit. Třeba máte v okolí nějakou šikovnou švadlenku. A kdyby ne, některé markety je už také prodávají. Nebo si je můžete objednat na internetu z pohodlí domova. Tam si snadno vyberete takové, které vám budou nejlíp vyhovovat.

   Pokud někam vyrážíte, není nic jednoduššího než vzít si pití z domova. Já mám na pití láhev Lock&Lock, kterou koupíte třeba na https://www.mall.cz/.

 

 Vedle lahve na vodu si můžete pořídit i vlastní kelímek na kávu, místo papírových jednorázových. Já mám Bamboo Cup, který koupíte ani ne za 150 Kč a vydrží Vám na velkou spoustu kávy. 😊

   Ještě bych se ráda rozepsala o nepoužívání sprejových antiperspirantů. Obvykle obsahují hliník, který je docela kontroverzním tématem různých článků a diskusí. Docela zajímavé věci se na toto téma dočtete v tomto článku https://www.biorythme.cz/n/chemie-v-kosmetice-1-hlinik-mame-se-ho-bat. Dále je nepoužívám i kvůli obalům. Natlakovaná láhev mi prostě tak nějak není sympatická. Výjimkou je, jak už jsem zmínila výše, letní období. Tehdy já, vrchní potivec, sahám po antiperspirantu od značky Borotalco, protože ten jediný na mě snad funguje. Jinak jsem si našla příjemnou náhradu. Je to sice jen deo krém, ale za to krásně voňavý a příjemný na kůži. Jedná se konkrétně o Alverde NATURKOSMETIK, deo krém bio máta & bio bergamot. Ten si můžete koupit v řetězcích DM a je to přesně tenhle https://www.dm.cz/alverde-naturkosmetik-deo-krem-bio-mata-bio-bergamot-p4058172187322.html?wt_mc=google.ads_shopping.1947982237.71107908432.351217566655&gclid=Cj0KCQjw-O35BRDVARIsAJU5mQXzzIYC6RByYw6Ldllhe5Q3UbYwrq3Oh4pZtzR7WEG62Q68HyWYOwwaAo2fEALw_wcB. Jedná se o malý plastový kalíšek, který ovšem vydrží zatraceně dlouho.

   

   Někdo si kosmetiku vyrábí doma. Jedná se třeba o prací prášky a aviváže. Jak na to se dočtete třeba v tomhle článku https://eshop.ekokoza.cz/cs/blog/-b131.html.

   A takhle bych mohla pokračovat dál a dál. Zapátrejte a s chutí do toho. 😉 O tématu jsem se rozpovídala

i na instagramovém profilu.

bottom of page