Ačkoliv to tak možná nevypadá, nejvíc si užívám vaření tradičních českých jídel podle osvědčených receptů. Mezi taková jídla patří i staročeská bramboračka. Moje babička mi vždy vyprávěla o tom, jak jí její maminka vždy říkala: „Růženko, dobrá hospodyňka si musí prošoupat dřeváky, než nanosí na bramboračku.“ Něco na tom bude. Pro brambory a zeleninu do sklepa, do spíže pro sádlo, mouku, ke slepicím pro vajíčka. Dnes už je to sice o něco snazší, ale i tak patří bramboračka ke svým způsobem pracnějším jídlům. Ráda bych se s Vámi podělila o to, jak bramboračku připravujeme u nás doma.
Suroviny (asi na 5 porcí):
voda
dvě hrsti sušených hub
dvě středně velké brambory
1 malá cibule
dvě mrkve
1 petržel (kořen)
kousek celeru (bulva)
2 stroužky česneku
sůl, celý pepř, nové koření
majoránka sušená
1 celé vejce
trocha petrželové nati
Jíška
lžíce sádla
hladká mouka dle potřeby
Sušené houby necháme namočené ve studené vodě přes noc. Mrkev, celer a petržel nakrájíme na malé kostičky. To samé uděláme s bramborami. Cibuli nasekáme nadrobno. Pokrájenou zeleninu dáme k houbám, přidáme lžičku soli a dáme vařit. Když zelenina změkne, přidáme rozmačkaný česnek. Vaříme.
Mezitím si nachystáme hladkou tmavší jíšku. V rendlíku rozehřejeme vepřové sádlo a přidáme k němu mouku (vychází mi to asi 1 vrchovatá lžíce sádla a necelé 3 lžíce mouky). Za stálého míchání necháme jíšku zavonět a trochu zhnědnout. Hotovou jíšku rozmícháme v polévce a necháme provařit.
Na závěr do polévky pustíme jedno rozšlehané vajíčko smíchané s troškou soli a dochutíme majoránkou, která musí ještě také přejít varem, aby se v polévce rozvoněla.
U nás doma polévku podáváme k obědu spolu s tradičním bramborákem. Bramboráky připravíme následovně:
Syrové oloupané brambory nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme vajíčko, hladkou/polohrubou mouku. Osolíme, smícháme s prolisovaným česnekem a sušenou majoránkou. Z těsta pak na pánvi pomazané sádlem tvoříme placičky, které smažíme z obou stran dozlatova.
Comments