Přesně tak. Stačí vkročit do jakéhokoliv nákupního centra a první, co člověku naskočí je, že už to přišlo. Na dnešek jsem tedy pro vás přichystala malý vánoční speciál, v němž bych se s vámi ráda podělila o 3 šikovné recepty na vánoční sladkosti - perníčky, vánočku a Mince Pies. :)
Sice je teprve polovina listopadu, ale mnoho lidí již touto dobou začíná péct vánoční cukroví, aby se pěkně rozleželo. I z tohoto důvodu prvním receptem, který vám představím, budou perníčky, u nichž nemusíte čekat měsíc na to, že si při zakousnutí do něj neulomíte kus zubu. Tyhle budou měkké už za 3 dny.
Perníčky
Suroviny
400 g hladké mouky
2 vejce
140 g moučkového cukru
100 g tuku (máslo/Hera)
2 lžíce tekutého medu
lžička sody
2 lžičky perníkového koření (odhadem)
kakao na obarvení (není nutností, pokud máte raději světlé perníčky)
V míse smícháme prosátou mouku s cukrem, sodou a perníkovým kořením (případně kakaem, s ním jsou perníčky tmavší a lépe na nich vynikne zdobení). Přidáme vejce, tuk a med a zpracujeme tužší těsto. To necháme minimálně půl hodiny odležet v chladničce.
Poté vyválíme placku a vykrajujeme jednotlivé perníčky. Pečeme podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, hlavně ale s ohledem na zkušenosti s vlastní troubu. Perníčky by měly lehce naběhnout. Pozor! Pokud je v nich přidané kakao, mívají tendenci se trošku připalovat na spodní straně. Proto je musíme bedlivým okem hlídat. Po vyndání z trouby a následném zchladnutí je zdobíme cukrovou polevou (bílek, šťáva z citronu a moučkový cukr). Do zdobení můžeme klidně zapojit děti, nebo partnery. :)
Tyto perníčky jsou vděčné v tom, že na odležení jim stačí v dobrém prostředí 2-3 dny. Určitě je rozdíl, budete-li je nechávat odležet v přetopeném paneláku, kde bývá hodně suchý vzduch, nebo ve staré kamenné chalupě, kde jsou jedlé hned druhý den. :)
Další vánoční dobrota, kterou si můžete připravit podle mého receptu, je tradiční vánočka. Pokud nestíhám dělat dostatek cukroví, které bych mohla rozvozit po návštěvách, přivezu každému alespoň po vlastní vánočce. :)
Tradiční vánočka
Suroviny:
1 kg polohrubé mouky
200-250 g cukru krupice
sůl
4 žloutky
200 g másla/Hery
0,5 l mléka
60 g droždí
vanilka/ vanilkový cukr/vanilkové aroma
rum dle chuti
hrozinky, citronová kůra z jednoho citronu pro vůni, nasekané vlašské ořechy
mandle na posypání
1 vejce na potření
Do velké mísy prosejeme mouku, smícháme ji s cukrem i vanilkou a v hrnku si připravíme kvásek (zahřejeme část mléka, do něhož přidáme lžíci cukru, špetku soli a v závěru nadrolíme droždí), který necháme chvilku v teple vzejít. Kvásek přilijeme k mouce, přidáme zbytek teplého mléka, žloutky, rozpuštěné máslo, nastrouhanou citronovou kůru ořechy a hrozinky.
Těsto necháme poprášené moukou a přikryté čistou utěrkou kynout v teple. Moje mamka jakékoliv kynuté těsto nechávala vždy buď za kamny, nebo v peřinách. A světe div se, opravdu to funguje. Když nám těsto poprvé nakyne, ještě ho jednou prohněteme a necháme dokynout (někdo je zvyklý těsto propracovávat průběžně, já mu nechávám prostor pro kynutí).
Po nakynutí z těsta upleteme vánočku. Můžeme zvolit pouze obyčejnou metodu copánku, někdo ji dělá z jednotlivých pater (3 prameny, 2 prameny, popřípadě ještě jeden pramen nahoru), jiní volí pletení ze 4 pramenů a další z pěti. Záleží na nás, kterou metodu zvolíme. Na internetu jsou spousty návodů. Důležité je, abyste ale upletenou vánočku zpevnili alespoň na 3 místech špejlemi, aby se při pečení nesesunula.
Takto přichystanou vánočku ještě necháme asi půl hodiny kynout na plechu a před pečením ji potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme plátky mandlí. Mezitím si předehřejeme troubu na 200-220 °C. Prvních 5–10 minut je dobré péct vánočku na tuto teplotu, pak asi půl hodiny na 150 °C a ke konci dopékáme už jen na 100 °C. Troubu zbytečně neotvíráme, aby se nám těsto nesrazilo.
Tato dávka vyjde buď na jednu hodně velkou vánočku, nebo na dvě menší.
Posledním receptem, o který se s vámi podělím, nebude nic tradičního českého, protože si společně upečeme Mince Pies. Zatímco první dva recepty mám od své maminky, tento recept jsem si vypůjčila na stránkách BBC. Jedná se o takové malé koláčky z křehkého těsta. Plnit se dají ořechy, kandovaným ovocem a podobně. Náplň, jež je uvedena v receptu na tomto blogu, je z mé fantazie. S tímto druhem cukroví se setkáme především ve Spojeném království. :) Původní recept najdete zde > https://www.bbcgoodfood.com/recipes/1813664/mince-pies
Mince Pies
Suroviny na náplň:
2 malé mističky vyloupaných vlašských ořechů
pytlík hrozinek
půl sáčku sušených proslazených brusinek
balíček sušených datlí
2 panáky rumu
2 panáky griotky
asi 2-3 bílky
Suroviny na těsto:
375 g hladké mouky
260 g povoleného másla
125 g cukru krystal
1 větší vejce
navíc jedno vejce na potření
Náplň připravíme tak, že všechny oříšky a sušené ovoce nasekáme (ideální je v kuchyňském robotu opravu najemno). Smícháme s tekutými přísadami a tím je náplň hotová. Jen musíme dávat pozor, aby nebyla příliš řídká a držela „v celku“.
Dále prosátou mouku s cukrem a vejcem zpracujeme v míse na hladké těsto, které pak přichystáme do formiček na košíčky, naplníme předpřipravenou směsí a přikryjeme ještě kouskem těsta vykrojeným do jakéhokoliv vánočního tvaru, nebo jen tak.
Nezoufejte, pokud doma nemáte formičky na košíčky. Mince Pies se dají dělat i ve formě na muffiny, nebo si formičky můžete snadno vyrobit z alobalu. Fantazii se meze nekladou.
Před vložením do trouby ještě košíčky potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme na 180 °C dozlatova a po upečení a částečném vychladnutí můžeme posypat cukrem.
Pokud jste dočetli až sem, ráda bych vám srdečně poděkovala a doufám, že pro vás dnešní článek s recepty bude alespoň trošku přínosný a třeba vám trošku usnadní vánoční přípravy. :) Mějte se moc krásně a předem vám přeji pohodové svátky.
Comments